Translate

środa, 24 lutego 2016

Żytni pełnoziarnisty chleb na zakwasie Rye wholemeal bread leavened

     Dziś mam dla Was przepis na żytni chleb na zakwasie. Piękny, okrąglutki bochenek wyjeżdżający z piekarnika to istny raj na ziemi - zapach, który unosi się w całym domu sprawi, że poczujecie się sielsko i anielsko, a kromka takiego chlebka z masłem i ulubionymi dodatkami sprawi, że dobry humor będzie Wam towarzyszył calutki dzień!

    
 Ten chlebek jest wilgotny, zwarty, lekko kwaskowaty i słodki dzięki rodzynkom. Wspaniale syci, ma dużo błonnika, więc jest zdrowy i pyszny. Jego ogromną zaletą jest to, że długo utrzymuje świeżość - zawinięty w lnianą ściereczkę,  trzymany w chłodnym miejscu, spokojnie będzie pyszny przez co najmniej 10 - 14 dni.
     Pieczenie chleba w domu nie jest wcale trudnym zajęciem, nie jest też aż tak pracochłonne, raczej wymaga cierpliwości, bo chleby na zakwasie rosną wolno i trzeba czekać od momentu rozpoczęcia przygotowania do gotowego, upieczonego chleba, który dumnie można podać na stół.
    Pierwszy krok to zrobienie zakwasu. Operacja ta trwa kilka dni, zakwas trzeba codziennie dokarmiać, będzie waszym zwierzątkiem, o które trzeba dbać ;-). Potem już tylko mieszamy ciasto, odstawiamy do wyrośnięcia i pieczemy. Proste?
A teraz szczegółowy plan działania:



Chleb żytni pełnoziarnisty na zakwasie
Składniki:
Zakwas:
Dzień 1:
1/2 szklanki mąki żytniej pełnoziarnistej wymieszać w czystym słoiku z 1/2 szklanki letniej wody. Trzymamy w ciepłym miejscu.
Dzień 2-5:
Codziennie dokarmiamy zakwas dodając 2łyżki (płaskie) mąki żytniej i 2 łyżki wody. Po pięciu dniach zakwas powinien być gotowy – musi "bąbelkować" i przyjemnie pachnieć.

Składniki na chleb:
2 szklanki zakwasu
2 - 2 1/2 szklanki zwykłej maki żytniej
1 szklanka pełnoziarnistej mąki żytniej
letnia woda
1 – 2 łyżki soli
1 szklanka rodzynek

Wymieszać zakwas z mąkami i solą, ciasto powinno mieć konsystencję miękkiej i klejącej ciastoliny. Jeśli jest za rzadkie, dosypać mąki, a jeśli za gęste, dolać wody. Odstawić na 20 min. Po tym czasie dodać rodzynki i dokładnie wyrobić. Blachę wyłożyć papierem. Z ciasta uformować bochenek, obtoczyć w mące, przenieść na blachę i przykryć czystą ściereczką. Odstawić do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na 8-16 godzin. Chleb na zakwasie wyrasta powoli, więc trzeba być cierpliwym. Piekarnik nagrzać do 230 stopni C. Ścianki spryskać wodą, wstawić chleb, po 10 min temperaturę obniżyć do 200 stopni C i piec kolejne 10 min. Następnie zmniejszyć temperaturę do 180 stopni i dopiekać chleb przez 40 min. Kroić po ostudzeniu.
No dobra, ja ukroiłam piętkę od razu i pochłonęłam ją z masłem. Ale musiałam spróbować. W końcu ktoś musi się poświęcać dla dobra ogółu .
Aha, jeśli nadal chcecie hodować zakwas do kolejnych wypieków, wstawcie go do lodówki, 24 godziny przed użyciem wyjmijcie, dokarmcie i  gotowe!







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz