Translate

czwartek, 29 września 2016

Kiszona marchewka Fermented Carrot

       Dzisiejszy wpis jest w całości poświęcony marchewce. Ale nie takiej zwykłej marchewce tylko marchewce ukiszonej. Kiszonki, wiadomo, są bardzo zdrowe i zawierają cenne dla organizmu naturalne probiotyki. Ogórki, kapusta, buraki - najczęściej to je poddajemy procesowi fermentacji, a w rzeczywistości ukisić możemy niemal każde warzywo. W tym roku po raz pierwszy wykorzystałam do tego celu marchewkę. Muszę przyznać, że jest to bardzo wdzięczna jarzyna na kiszenie – pięknie się prezentuje i świetnie smakuje.
       

Można ją dodawać do kanapek, sałatek i zup, a ja dziś podrzucam w pakiecie dwa przepisy na rewelacyjne surówki z kiszoną marchewką.
Bierzmy się do pracy!
Marchewka kiszona
Składniki:
1 - 2 kg marchwi
2-3 listki laurowe
2-4 ziarenka ziela angielskiego
2-4 ząbki czosnku
Solanka:
Na 1 litr wody ok. 2-3 łyżeczki soli (w zależności od upodobań)
Marchewkę, umyć, obrać, zetrzeć na tarce o dużych oczkach, włożyć razem z przyprawami do wyparzonego słoja, zalać solanką, słoik zakręcić. Zostawić w temperaturze pokojowej na 5-7 dni. Codziennie odgazować, można też przemieszać wyparzoną, drewnianą łyżką. Po tym czasie marchewkę przechowywać w chłodnym miejscu (np.w lodówce)
Proste, prawda?

Teraz czas na suróweczki!
Surówka z marchewki kiszonej z jabłkiem i cebulką
2 szklanki kiszonej marchewki (odsączonej)
1 marchewka surowa
1 jabłko
1 mała cebula czerwona
szczypior do posypania
sól, pieprz, olej rzepakowy, szczypta ksylitolu lub cukru do smaku
Marchew i jabłko umyć, obrać, zetrzeć na tarce, dodać posiekaną cebulkę, marchewkę kiszoną, wymieszać z 2-3 łyżkami oleju, dodać sól, pieprz, ksylitol lub cukier do smaku. Posypać szczypiorem.



Surówka z marchewki kiszonej z żurawiną
2 szklanki kiszonej marchewki (odsączonej)
1 marchewka
1\2 szklanki suszonej żurawiny
1\2 szklanki orzeszków ziemnych
3 łyżki oleju lnianego
sól, pieprz do smaku
Żurawinę namoczyć we wrzątku. Orzechy grubo pokroić. Marchewkę umyć, obrać, zetrzeć na tarce, wymieszać z kiszoną marchewką, dodać odsączoną żurawinę, orzeszki ziemne, olej lniany, sól i pieprz do smaku.
Takie pyszne, chrupiące i bardzo zdrowe surówki można wyczarować z kiszonej marchewki. Zaś sok, który uzyskaliśmy w procesie fermentacji świetnie nadaje się do chlebów zamiast wody.
Widzicie jakie cuda można przygotować w domowym zaciszu? Niewielki nakład pracy i małe koszty, a efekty smaczne i zdrowe!
Śmiało bierzcie się za kiszenie marchewki!




Zatem Wy zabieracie się za marchewkę, a ja w końcu zabieram się do szycia i przeróbek bo bardzo się za tym stęskniłam!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz